Şiddet İçerikli Programlar

Şiddet İçerikli Programlar

Bu yazımda sadece şiddet içeren ve değerlerimizi kaybetmemize neden olan programların etkilerinden bahsedeceğim.

Şiddet içerikli programları izlemek,bir süre sonra insanların şiddeti normal kabul etmesine yol açacaktır.Sorunları çözerken rahatlıkla şiddet uygulayabilecek(eşini ya da çocuğunu dövmek gibi) ve bundan da rahatsızlık duymayacaktır.Çünkü bu programları izleyenler için şiddet kullanmak,hayatlarının doğal bir parçası haline gelecektir.

Şiddet İçerikli Programlar
Şiddet İçerikli Programlar

Televizyonda izlenme rekorları kıran Survivor programı gibi programlar, maalesef var olan insani değerlerimizin yok olmasına ön ayak olmaktadır. Başarıya ulaşmak için her yolun mübah olduğunu söyleyen yarışma, birinci olabilmek için arkadaşını satma, dedikodu yapma, iş çevirme ve her türlü strateji yapmayı çok normal bir durum olarak göstermektedir. Böylece insani değerler kaybedilmektedir. Örneğin doğru söylemek bile giderek toplum tarafından bir lütuf gibi algılanmaya başlamıştır. Halbuki doğru söylemek, bir lütuf değil, olması gerekendir.

Evlilik Programları
Evlilik Programları

Tüm locanın birbiriyle çıktığı, ama henüz kimsenin de evlenemediği evlilik programları ise, insanın sevgi duygusuyla resmen dalga geçmektedir. Bir günde başlayıp, onsuz olamayacağı söylemleri, ikinci gün hakaretler, üçüncü gün arkadaşına tavsiye edip yakıştırmalar, acaba çağ atladığımızın göstergesi mi? Hala namus cinayetlerinin olduğu ülkemizde gerçekten de toplum olarak böyle mi yaşıyoruz bilemiyorum. Bir uçtan diğer uca savrulup duruyoruz sanırım. Gerçekten namus için insanlar öldürülmemeli, ama en yakın arkadaşımıza da eski sevdiğimiz insanı tavsiye etmemeliyiz bence. Bunun bir ortası olmalı.
Toplumu iyice dejenere eden bu programlardan toplum olarak kurtulmamızı, daha eğitici öğretici programlarla geliştirilmeyi canı gönülden diliyorum.

 

Yazar Hakkında

Merhaba, Ben Yurdagül Çelik, Uzman Psikolojik Danışmanım. Necmettin Erbakan Üniversitesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanında yüksek lisans yaptım. Ankara’da ikamet ediyorum. https://dahamutluyasam.blogspot.com.tr/ blogunun sahibiyim.
Yağlı boya tablo yapıyorum, zumba yapıyorum bolca da klasik müzik dinleyip kitap okuyorum.
Amacım psikoloji ve güncel hayata dair yazılar yazarak farkındalık oluşturabilmek.

Toplam Ziyaret: 307 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir