Silikonlu Boya Rezaleti

 

Merhabalar

Bahar geldi diyebiliriz artık. Bahar bana, çiçekler, mis gibi bir güneş, yumuşatıcı kokan temiz tüller ve pırıl pırıl bir ev demek…

Bahar temizliği yapma zamanı geldi. Sizce?

Havaların ısınmasını sabırsızlıkla bekleyenlerdenim. Evimde boyanması gereken odalar var. Boya badana işleri ne kadar uzun sürer? Deyim yerindeyse ev yerinden oynar. Aşırı bir yorgunluk olur. Çoğumuzun gözü korkar bu durumdan. Ama temizlenmiş duvarlar, temizlenmiş bir evin havasını içine çekmek başkadır. Ben temizlik yapmayı sevenlerdenim. Dağınıklık ve pis bir ev beni rahatsız eder, huzursuz olurum. Boya ve badana işleri için şimdiden plan yapmaya başladım.

Birçoğunuz da benim gibi düşünüyorsunuz. Bende boya yapmadan bazı konulara dikkat çekmek istediğimden bugünkü yazım silikonlu boyalar hakkında olacaktır.

Hiç memnun kalmadığım hatta beni delirtecek hale getiren silikonlu boya sıkıntımı sizinle paylaşmak istiyorum.

İlk önce evimi biraz tarif edeyim size. Köşe başı dükkan üstü ikinci kat bir apartman dairem var. Evim güney cephesi ve yaz kış sürekli güneş ışığı almakta. Sabah mutfak kısmından doğmaya başlayan güneş, akşam sekiz gibi yatak odamda son bulur. Sizce bu kadar güneş gören bir evde rutubet olur mu? Bence kesinlikle hayır. Yazın bir sıkıntım yok ama havaların biraz serinlemeye başlamasıyla evimin bazı yerlerinde nemlenme ve rutubetlenme başlıyor. Yaklaşık bu durum üç yıldır aynı. Özellikle yatak odamın duvarları ve camlarından sular akıyor ki camlarım çift cam. Evde oluşan bu kadar nem olayını kışın evin içinde çamaşır kurutmaya, yatak odamın diğer odalara göre daha serin olmasına, kışın çok fazla cam açamamaya ve sürekli eşimin akvaryumuna suç atmaya bağladım. Akvaryumdaki suyu ısıtmak için kullandığı ısıtıcının odanın içinde nem yapmadığını söyledim ve sürekli kızdım.

Camda ve duvarda oluşan nem bir süre sonra kararmaya ve küflenmeye başladı. Bu kararmalar odamın içinde hem koku ,hem de tül ve perdelerimde karartılar oluşturdu. Duvarları ve camları ne kadar kurulasam da ne kokudan ne de nemden kurtulamadım. Artık rutubet o kadar yayıldı ki, gardrobumun içindeki eşyalar, ayakkabı kutularının içinde bulunan ayakkabılar küflendi. Bir pazar tatilimi duvar silerek,tül ve perdelerimi iki defa yıkayarak geçirdim. Ertesi gün işe geldiğimde kollarımın ağrısından ağrı kesici içmek zorunda kaldım.

DSCN0756-1

Bu kadar eziyetten sonra başıma dert açan şeyin duvarlarımda kullandığım silikonlu boyanın yol açtığını öğrendim. Beş sene önce mahalle nalburundan silinebilir ayrıca çok güzel pürüzsüz durduğu için bize önerilen silikonlu boyalarla evimizi bir güzel boyadık. Tamam boyandığında mat ve pürüzsüz bir görüntü elde ediyorsunuz ama silindiğinde çok da temiz bir görüntü elde edemiyorsunuz. Çünkü silerken boyada solma ve çizilme oluyor.

Silikonlu boya hakkında internette araştırma yaptığınızda o kadar çok şikâyet var ki. Boyanın içinde bulunan maddelerden dolayı duvarlarınız hava almıyor ve nefessiz kalıyor. Böylece duvarlarınız bana göre ağlamaya başlıyor. Resmen kusuyor. Bu ıslaklık da zamanla duvarlarınızda kararma,küflenme ve odanızın içine yayılan bir rutubet kokusu olarak geri dönüyor.  Ayrıca duvarınız pürüzsüz değilse boya kağıt gibi kopuyor. Duvarlarımın bir kısmında pul pul dökülmeler var.

DSCN0755

DSCN0751-1

Artık silikonlu boya mı?  Tövbe diyorum. Şimdi duvarlarımın normale gelmesi için silikonlu boya üzerine geçiş astarı kullanmamız ve sonrasında normal iç cephe boyası sürmemiz gerekiyor. Çok da kirli olmayan odalarımın duvarlarını boyamak için bayağı uğraş vermekle kalmayıp üstüne üstlük fazla para ödeyeceğiz.

Havaların biraz daha ısınmasını bekliyorum ki, ıslak duvarlarım iyice kurusun. Bir aya kalmaz mis gibi bir odayı temizlemiş olacağım.

Size anlattıklarım benim tecrübemle alakalı. Hala bir numara olarak satılan bu boyalar hakkında birçok kişi yanlış tercih olarak kullanıyor.

Canlılar nasıl nefessiz kalamazsa, duvarlarda hava almadan yapamıyor.

Eminim benim gibi sıkıntı çeken birçok tüketici vardır.

Haftaya başka bir konu ile görüşmek üzere.

Sevgiyle kalın.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 9 Ortalama: 2.8]

Toplam Ziyaret: 4490 ,
Beğen & Paylaş:

Yazı ile ilgili 5 yorum “”

    1. Birileri bilsin istiyorum. Bile bile satılıyor bu boyalar. Artık duvara bu kadar zarar veriyorsa bizede verebiliyordur. Evde solunan hava sürekli nemli. Nemli havada insanda astıma yol açıyor. Aslında eskilerden şaşmamalı. Kireç:)))

  1. Anlatılanların aynıları yaşıyorum…pencerelerin ve duvarlarin şırıl şırıl akmasi demek ki bundanmis…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirElmas Koçan

Yazar Hakkında

(94 yazısı var )

Ve Ben…
Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı.
Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence.
Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim.
Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım.
Çikolatasız yaşayamam.
Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım.
Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da.
İyilikten vazgeçme…
Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:)))
Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım.
Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur.
En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak.
Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum.
Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak.
Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan…

Web sitesi: http://www.elmaspiriltilari.com