Şimdi Okullu Olduk

Çocuğu Okula Başlayan Ailelerin Karşılaştığı Sorunlar

Herkese merhaba

Okullar açılalı neredeyse bir ay olmak üzere. Benimde ilk okul birinci sınıfa başlayan bir miniğim var.  Şu an yaşadığım zorlukları anlatmakla biteceğini sanmıyorum.

İki yıl üst üste okul öncesine verdiğim ve bir çok şeyi öğrendiği halde sanki hiç bir şey bilmiyormuş gibi yeniden başladık derslere diyebilirim.

Öğretmenimiz deneyimli bir öğretmen ve çocuklarımızı sıkmadan öğretim sağlamaya çalışıyor. Akşam ödevlerimiz de son derece az. Okulda gördükleri evde pekişşin öğrenmeleri çabuklaşsın diye bir sayfa çalışma kağıdı ve bir sayfada yazı dersi veriyor.

Bugün itibari ile ikinci harfimizi öğrenmiş olduk. İlki (e) sesi, ikincisi ise (l) sesi oldu. Tabi biz l harfine l değil (lıııı) sesi diyoruz. Rakamlardan da 3’teyiz.

Bilene ne kadar kolay gelen şeyler, bilmeyen bir o kadar zor. Bu zamanda sabırlı olmak gerekiyor ama ben ne kadar uyabiliyorum tartışılır. Ders yaparken bunca zamandır duymadığım her türlü bahanelerle karşı karşıyayım.

  • Başım ağrıyor.
  • Parmağın acıdı.
  • Kolum ağrıdı.
  • Susadım, açıktım, tuvalete gidicem.
  • Sıkıldım.
  • Midem bulanıyor.
  • Bir tane yapayım başka yapmayayım.
  • Hayır böyle değil. Ve yazamayacağım kadar fazla.

Öğretmenimiz onlar için bulundukları rahat ortamı terk etmeleri oldukça zor ama kararlı olacaksınız diyor. Yapacaklar ve çalışacaklar diyor. Bizim de her şekilde çocuklarımıza yaptırım uygulamamız gerektiğini iletiyor. Vallahi ben bir tanesi ile akşamları uğraşırken kafayı sıyırmak üzereyim, öğretmeni düşünürken Allah yardımcısı olsun diyorum.

Ama Şöylede bir durum var ki; öğretmenlerine çok saygı duyduklarından okulda ona bir şey yapamayan bizim uyanık çocuklarımız tüm naz ve kaprislerini velilerine uygulamayı başarabiliyorlar.

Bakalım sabrımızın sınırı ne kadar:))

Şimdilik bir ay oldu, önümüzde uzun sürecek bir eğitim yılı ve yıllar var.

Tüm öğrencilerin ve aynı zamanda benim çocuğumunda başarı olmasını temenni ediyor ve öğretmenimizin bizimle paylaştığı bir kaç önemli bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Biz denemeye başladık. özellikle iyi dinlemek durumunu uyguluyoruz. Umarım sizinde işinize yarayabilir.

 

img-20161003-wa0012 img-20161003-wa0011

img-20161003-wa0008

img-20161003-wa0007

Toplam Ziyaret: 1746 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 thoughts on “Şimdi Okullu Olduk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir