Star Tv’nin Yeni Dizisi – Anne

Star Tv’nin Yeni Dizisi – Anne

Güzel bir gün dileği ile.

Bugün geçen akşam seyretmiş olduğum ve beni oldukça etkileyen bir diziden bahsetmek istiyorum. Salı akşamları Star Tv’de oynayacak dizinin adı Anne.

Çok fazla televizyon seyretmeye vakit bulamıyorum. Oğlum ilk okula başladı ve akşamları işten geldikten sonra onunla ödev yapamaya çalışıyorum. Zaten televizyon seyretmek yerine her zaman kitap okumayı yeğlemişimdir.

Takip ettiğim ve izlediğim bir dizi olmadığı gibi diz gündeminden de pek haberdar değilim.

Salı akşamı biraz dinleneyim derken Satar Tv’de yeni başlayan Anne dizisini başından seyretmeye başladım. Kızımla hem konuşuyor hem de arada diziye bakıyoruz. Çok kirli bir mutfakta çürümüş elmayı temizleyip yemeye çalışan bir kız çocuğu gözüme çarpıyor. Aç belli. Kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor. Bir kadın çıkıyor sonra odadan. Ayağını süre süre geliyor, yüzünde memnuniyetsiz bir hal var. Küçük kızın  annesiymiş. O kadar ilgisiz ki. O kadar başı boş ki kadın. Sinir oldum hal ve tavrına. Kızı saçının örmesi için annesi ile konuşuyor o anne istemiyor, örmüyor kızının saçını. Minik kızımız Melek okulda olanları anlatmaya çalışıyor, dinlemiyor bile annesi.

Sinir oldum, dramatik şeyler helede anne ve çocuklarla ilgili şeyler seyretmeye kaçınıyorum. Dayanamıyorum, üzülüyorum hemen.

Kızımı bıraktım televizyon karşısında biz Berke ile ders yapmaya gittik. Damla arada ah vah sesler çıkarıyor odadan duyuyorum ama oralı olduğum yok. Neyse ders bitti ve benim dinlenme zamanım. Kızım dizinin kaçırmış olduğum yerlerini bana anlatmaya çalışıyor. İyice odaklandım bende seyretmeye koyuldum.

Melek’in annesi Şule gece pavyonda çalışan bir kadındır ve Cengiz adında da bir erkek arkadaşı vardır. Melek Cengiz’den çok korkar. Cengiz ona çok kötü davranmaktadır. Şule bu durumun farkındadır ama hiç bir şey yapmaz. Olanlara göz yumar. (Bu sahneleri seyretmek gerçekten çok güç.)

Melek gazeteden kestiği bir haberle bir gün boyunca cami avlusunda bekler. Neden mi?

Gazetedeki haber şöyledir: “Cami avlusundan sıcak bir yuvaya”

Belki onuda alacak biri çıkar diye cami avlusunda Melek bekler.

Dizinin bir diğer ana krakteri Zeynep öğretmendir. Zeynep geçici olarak Melek’in okulunda göreve başlamıştır. Zeynep ile Melek’in yolları kesişir.

Dizide üvey baba yada Şule’nin erkek arkadaşı olan Cengiz son günlerde yaşanan çocuk istismarını ortaya bir kez daha çıkartıyor.

Şule’nin dağınıklığına itiraz ederken Melek’e annesinin rujunun yerden kaldırılmasını söylüyor ve  “Anan gibi ruj sürüyor musun kız?”

Offfff diyorum. Bu sahne ve sonrası kızımla bizi bizden alıyor. Melek anne ve üvey babası tarından poşetlenip kapının önündeki çöpe bırakılıyor. Onu kim mi buluyor? Öğretmeni Zeynep.

“Yoksa cami avlusundan sadece bebeklerimi alıyorlar öğretmenim?”

star tv anne dizisi
Star Tv’nin Yeni Dizisi – Anne

İşte dizinin dönüm noktası. Buradan sonra Melek ve Zeynep bir oyun oynamaya başlıyorlar. Nasıl mı? Mutlaka 1. bölümü seyretmelisiniz.

Dizinin bir diğer önemli tarafı ise sosyal mesaj içerikli olmasıydı. Sürekli dizinin altında 183 sosyal destek hattının bilgisine yer verilmiş olması.

Dizi bittikten sonra ekranda şöyle bir yazı yazıyordu

“Hiç bir canlıya zarar verilmemiştir.”

Dizi beni o kadar etkiledi ki kendi sosyal medyadaki paylaşımımı da size aktarıyorum.

Dizi seyretmeyi sevmiyorum. Ama bu gece bu dizeye kitlenip kaldım. Küçücük çocuğa ruj sürdürken, şiddet eden üvey baba. Ondan korkan bir kadın. Aynı zamanda bir anne.
Anne ama çocuğunu poşete koyup çöpe atabilen bir varlık.

Çocuk istismarı sıklıkla yaşandığı bir dönemde bence bu dizi iyi bir mesaj niteliğinde.

Dizi oynarken altta geçen reklamda oldukça ironi aslında

183 şiddet hattı
Çocuklarımıza kalkan elleri Allah’ın adaletine bırakıyorum

Şimdi salı gününü bekliyorum ve devamını merak ediyorum. Anne dizisini takip edeceğim.

Yazımın sonunu dizinin twitter sayfasında yayınladı tweet ile bitiriyorum.

“Çocuklar ve kadınlar dünyanın en değerli varlıklarıdır. Bizi gündemin en üst sırasına taşıdığınız için herkese TEŞEKKÜRLER!”

İzleyen varsa yorumlarınız bekliyorum.

Sevgiler

Not: Resimler Star TV’nin Web sayfasından alınmıştır. 

Toplam Ziyaret: 1567 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir