Suç ve Ceza – Kitap Yorumu

suc_ve_ceza

Merhaba

Bugün bir kitaptan bahsetmek istedim. Bir haftadır aklımda, hangi kitabı yazsam diye düşünüyorum. Çünkü kitaplarla aram oldukça iyi. Onu mu yazsam bunu mu yazsam diye düşünürken, köşemde yazacağım ilk kitap yazısının diğerlerinden farklı ve özel olması gerektiği aklıma geldi ve kararımı verdim.

Çok uzun yıllar önce okuduğum ve yaklaşık 150 yıl önce yazılmış bir kitabı paylaşmak istedim sizinle “Suç ve Ceza”.  Bilmeyen yoktur sanıyorum ama okumayan çoktur. Fyodor Dostoyevski’nin bu romanı 1855 yılında basılmış, tüm dünyaya dağılmış ve ülkemizde de hala yeni baskıları oluyor. Benim okuduğum zaman iki cilt halindeydi, liseye yeni başlamıştım yanlış hatırlamıyorsam. Yeni baskıları tek cilt halindeymiş bunu da duydum bir süre önce.

Dünya Klasikleri arasına girmiş bu roman gerçekten çok etkileyici ve akıcı.

Burada size romanın tamamını anlatmak istemiyorum, alıp okumanızı öneriyorum yaşınız kaç olursa olsun. İsterseniz bir macera romanı olarak düşünüp okuyun, isterseniz roman kahramanının yaşadıklarının tam içine girip birlikte yaşayın. Dilerseniz yaşadığımız ortamın sosyolojik durumu ile bütünleştirip analiz yapın.Ama okumadıysanız muhakkak okuyun.

Suç ve Ceza’nın kahramanı, Raskolnikov adında çok başarılı bir genç. Hukuk Fakültesi’nde okuyor. Maddi zorluklar sebebi ile okulunu yarım bırakıyor. Çok paranın kötü insanlarda olmaması gerektiğini, onların asla insanlara faydalı olamayacağını düşünüyor hep. Kötü kalpli ama çok zengin olan bir tefeci kadını öldürüyor. Raskolnikov gibi bir karakterden asla beklenmeyecek bu performansı ve romanın sonunu dediğim gibi okuyarak öğrenmeniz taraftarıyım.

Dünya Klasikleri arasına girmiş kitaplar benim için hep özeldi ve öyle de kalacak.

Sevgiler

Toplam Ziyaret: 2186 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 thoughts on “Suç ve Ceza – Kitap Yorumu

  1. Suç Ve Ceza benim en sevdiğim kitapların başında gelir. Harikadır. Kitap severlerin mutlaka okuması gerekir. Bana yeniden okuma isteği uyandırdın şimdi. Paylaşım için teşekkürler Seda:)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir