Süet Ayakkabı ve Bot Temizliği

Son dönemde sıklıkla vitrinlerde gördüğümüz süet, ben de dahil bir çok kadın tarafından sevilerek kullanılıyor. Genellikle keçi, oğlak, dana gibi hayvanların derisinden yapılıyormuş ve aslında yüzeyide hata olan derilerin zımparalanması ile elde ediliyormuş. Bence süet her şeye farklı bir tarz katıyor, değişik kumaş ve aksesuarlarla kolayca kombinlenebiliyor.

Ancak pek çoğumuz süet ürünleri özellikle de süet bot, ayakkabı ve çizmeleri nasıl daha temiz tutabileceğimizi ve ömrünü uzatabileceğimizi bilmiyoruz.  Belki de sadece bu nedenle süet ürünlerden uzak duruyoruz ve ne yazık ki gerçekten çok da kullanışlı bir ürün değil. 

Yine de seçimini süetten yapan kişiler için bir kaç püf noktası var.

Süet Ayakkabı ve Bot Temizliği

İşte bunlardan bazıları

  • Aslında yağmurdan ıslanmış, çamur bulaşmış ya da tozlanmış süet ayakkabıları ve botları temizlemek son derece kolay. Eğer ıslandıysa güneş görmeyen bir yerde, oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kururken garip şekillere bürünmemesi 🙂 Bot yada ayakkabınızın şeklinin bozulmaması için kuruturken içini kağıt havlu ya da gazeteyle doldurabilirsiniz. Böylelikle şekli bozulmayacaktır.
  • Tamamen kurumadan üzerindeki çamur vb. izleri silmeye çalışmayın. Eğer silerseniz süet ayakkabı yada botunuza daha çok zarar vermiş olursunız. Bu, tüylerin yapışmasına ve ayakkabınızın veya botunuzun süet özelliğini kaybetmesine neden olur.  
  • İyice kuruduğundan emin olduğunuzda kurumuş kirleri temizlemek için tel fırça ya da süet fırçası yardımıyla fırçalayın. Ayakkabının görünümünü bozmamak için fırçalama işlemini her zaman tek yöne yapın. 
  • Ben hiç kullanmadım ama bir de süet koruma spreyleri varmış. Ayakkabı yada botunuzu kullanmadan önce sıkmanız, sıktıktan sonra kuruyana kadar beklemeniz ve sonrasında kullanmanız öneriliyor.
  • Süet ayakkabınızın tüylerini kabartmak için su buharına tutun. Bunun için en kolay yöntem ütü ya da kaynamış su kullanmaktır. Buhara tuttuktan sonra ayakkabınızı kurumaya bırakın, ardından da fırçalayın. Bu işlem süet ayakkabılarınızın yenilenmesini sağlayacaktır. 
  • Kullanmadığınız zamanlarda güneş almayan bir yerde saklayın. Güneşin süet olan tüm eşyalarda deformasyona neden olduğu, renklerini bozduğu söyleniyor.

Benim sizlere önerebileceklerim bunlar. Sizin önerileriniz varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim

Sevgiler

Şafak

Toplam Ziyaret: 2950 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

One thought on “Süet Ayakkabı ve Bot Temizliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir