Süet Ayakkabı ve Bot Temizliği

Son dönemde sıklıkla vitrinlerde gördüğümüz süet, ben de dahil bir çok kadın tarafından sevilerek kullanılıyor. Genellikle keçi, oğlak, dana gibi hayvanların derisinden yapılıyormuş ve aslında yüzeyide hata olan derilerin zımparalanması ile elde ediliyormuş. Bence süet her şeye farklı bir tarz katıyor, değişik kumaş ve aksesuarlarla kolayca kombinlenebiliyor.

Ancak pek çoğumuz süet ürünleri özellikle de süet bot, ayakkabı ve çizmeleri nasıl daha temiz tutabileceğimizi ve ömrünü uzatabileceğimizi bilmiyoruz.  Belki de sadece bu nedenle süet ürünlerden uzak duruyoruz ve ne yazık ki gerçekten çok da kullanışlı bir ürün değil. 

Yine de seçimini süetten yapan kişiler için bir kaç püf noktası var.

Süet Ayakkabı ve Bot Temizliği

İşte bunlardan bazıları

  • Aslında yağmurdan ıslanmış, çamur bulaşmış ya da tozlanmış süet ayakkabıları ve botları temizlemek son derece kolay. Eğer ıslandıysa güneş görmeyen bir yerde, oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kururken garip şekillere bürünmemesi 🙂 Bot yada ayakkabınızın şeklinin bozulmaması için kuruturken içini kağıt havlu ya da gazeteyle doldurabilirsiniz. Böylelikle şekli bozulmayacaktır.
  • Tamamen kurumadan üzerindeki çamur vb. izleri silmeye çalışmayın. Eğer silerseniz süet ayakkabı yada botunuza daha çok zarar vermiş olursunız. Bu, tüylerin yapışmasına ve ayakkabınızın veya botunuzun süet özelliğini kaybetmesine neden olur.  
  • İyice kuruduğundan emin olduğunuzda kurumuş kirleri temizlemek için tel fırça ya da süet fırçası yardımıyla fırçalayın. Ayakkabının görünümünü bozmamak için fırçalama işlemini her zaman tek yöne yapın. 
  • Ben hiç kullanmadım ama bir de süet koruma spreyleri varmış. Ayakkabı yada botunuzu kullanmadan önce sıkmanız, sıktıktan sonra kuruyana kadar beklemeniz ve sonrasında kullanmanız öneriliyor.
  • Süet ayakkabınızın tüylerini kabartmak için su buharına tutun. Bunun için en kolay yöntem ütü ya da kaynamış su kullanmaktır. Buhara tuttuktan sonra ayakkabınızı kurumaya bırakın, ardından da fırçalayın. Bu işlem süet ayakkabılarınızın yenilenmesini sağlayacaktır. 
  • Kullanmadığınız zamanlarda güneş almayan bir yerde saklayın. Güneşin süet olan tüm eşyalarda deformasyona neden olduğu, renklerini bozduğu söyleniyor.

Benim sizlere önerebileceklerim bunlar. Sizin önerileriniz varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim

Sevgiler

Şafak

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Toplam Ziyaret: 2904 ,
Beğen & Paylaş:

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞafak Karadeniz Kilimcigöldelioğlu

Yazar Hakkında

(115 yazısı var )

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben.
Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim.
41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :)
Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım.
Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum.
Bu sitede sizinle olmak hep hayalini kurduğum şeylerden biriydi. Hayallere kavuşmak kimi mutlu etmez ki. Sizler tarafından beğenilip sevilen bir site olmayı başardığımız günün gelmesini iple çekiyorum.
Sevgilerimle
Şafak

Web sitesi: http://www.safagindunyasi.com