Türk Sinamasının Efsanevi İsmi Tarık Akan Hayatını Kaybetti

Türk sinemasının efsanevi isimlerinden Tarık Akan hayatını kaybetti.

Henüz 66 yaşında olan Tarık Akan bir süredir Akciğer kanseri ile savaşıyordu. Bu sabah tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ses dergisinin yaptığı bir yarışma ile 1970 yılında Sinema artist yarışmasını kazanarak Yeşilçam’a adım attı.

66 yıllık yaşamına, 111 film ve 4 dizi sığdırdı.

tarik-akan
Tarık Akan

Bir zamanların  eğlenceli, duygusal ve genc kızların gönlünde taht kurduğu filmlerin yakışıklı jönü bir süre sonra halkın acılarını, fakirliğini de gösteren filmlerde yer almaya başladı daha sonra.  12 Eylül darbesinden sonra 12 yıl hapis istemi ile uzun bir yargılama süreci geçirdi ve 2.5 ay hücre cezası aldı.

Hapiste yattığı günlerden sonra kitap yazdı. Eğitime daha bir önem verdi. İstanbul Bakırköy’de ki  Taş ilkokulu’nun ortaklarından biri oldu. 2005 yılında Aziz Nesin vakfının başkanlığını yaptı.

Tarık Akan evli ve  3 çocuk babasıydı. Tarık Akan yeri zor doldurulacak bir sanat adamı. Halk adamı. Mekanı cennet olsun…

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Toplam Ziyaret: 291 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞafak Karadeniz Kilimcigöldelioğlu

Yazar Hakkında

(115 yazısı var )

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben.
Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim.
41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :)
Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım.
Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum.
Bu sitede sizinle olmak hep hayalini kurduğum şeylerden biriydi. Hayallere kavuşmak kimi mutlu etmez ki. Sizler tarafından beğenilip sevilen bir site olmayı başardığımız günün gelmesini iple çekiyorum.
Sevgilerimle
Şafak

Web sitesi: http://www.safagindunyasi.com