Turkcell’den Türk Telekom’a geçmek

Dönem dönem düşündüğüm bir konuydu bu. Turkcell’den başka bir operatör nasıl olur?

yaklaşık 20 yıl önce ilk hattımı almıştım Turkcell’den.

O zamanlar Turkcell’den başka mobil operatör de yoktu, daha sonra yeni operatörler eklendi.

Yeni operatörler çıktığında numaram değişmesin diye operatör değiştirmeyi hiç düşünmedim. Başka operatörlerden 2. hatta 3. hat için aboneliklerim oldu. Çalıştığım şirketlerin verdiği şirket hatları sayesinde diğer operatörleri de tanıma şansım oldu.

Kişisel hattım için numara taşıma özgürlüğünden sonra operatör değişikliğini ara ara düşündüm ama hiç harekete geçmedim.

Ve sonunda operatörümü değiştirdim…

Geçeyim, geçmiyeyim, geçeyim, geçmeyeyim derken karar verdim ve geçen hafta Turkcell’den Türk Telekom’a geçtim.

Evet tam 20 yıl sonra Turkcell’den Türk Telekom’a geçtim.

bardağı taşıran son damla…

çok fazla arama yapmıyorum ama son 2-3 ay 500 dk paketimi aştım. 50-60 TL civarında gelen faturam 90 TL gelmeye başladı.

tam da bu sırada Türk Telekom’dan bir telefon aldım. Telefondaki arkadaşa Hadi görüşelim diye randevu verdim.

Bugüne kadar çok arayan olmuştu, diğer firmalardan. hiçbirine görüşelim dememiştim. Ne sadakat ama !

Neyse Arkadaşla buluştuk teklifini yaptı. Özel bir kampanya dahilinde… 3000dk görüşme, 3000 sms ve 8GB internet vergi dahil 41 TL üstelik T.telekomlular ve sabit hatlar sınırsız.

Teklif oldukça cazip görünüyordu ama hemen karar veremedim. Endişelerim vardı, ya her yerde çekmezse, şüphesiz milyonlarca abonesi ve güçlü bir altyapısı vardı ama ya bizim evde ihtiyacım olan yerlerde çekmezse. Bunu test edecek bir ortam da yoktu üstelik. Bu nedenle karar vermeyi erteledim.

1 ay daha bekledim. Bu süre içinde Turkcell taahhütümün bittiğine emin oldum. Kimse beni arayıp bir kampanyamız var, kalın ya da taahhütünüzü yenileyin demedi.
Eski müşterilerle değil de hep yeni müşterilerle ilgili kampanyalar vardı daha önce de. Bu konuda zaten kızgındım Turkcell’e. Sarı kutu çıkarmışlardı, tekrar girip sarı kutu hesabımı inceledim. Bir sürü puanım vardı ama benim için işe yarar bir hediye bulamadım. Sadece indirim kuponları vardı ilgimi çeken, 1 tanesini aldım, bir de baktım 30 gün içinde kullanmazsam hakkımı kaybediyorum. Ne olur olmaz puanlarımı bitireyim diye başka indirim kuponları da almak istedim. Ama alamadım, hata verdi. Ben de bileti kestim. Yıllarca kalite ve teknoloji üstünlüğü olarak daha fazla ödediğim halde hala sorunlu bir sistemin olması karar vermeme çok yardımcı oldu.

Aradım Türk Telekom’daki arkadaşı teklifin hala geçerli mi dedim. Evet dedi, hemen buluştuk.

Birlikte sözleşmeyi imzalarken 20 yılın hatrına bir defa daha aradım Turkcell müşteri hizmetlerini. Donuk bir konuşma oldu, 1000 dk için fiyat sordum 79TL dediler, taahhütümü tekrar sordum, yok bitmiş dediler. Kampanya var mı dedim, yok dediler. Sanki onlar da beni istemiyor gibiydi.

20 yıllık aşkımız bitmişti telefonda.

Tek içimin rahat olmadığı konu ise iptal edersem ne olacağı. Türk Telekom’dan memnun kalmazsam istediğim zaman abonelikten ayrılabiliyorum ancak normal fiyatla kampanya tutarı arasındaki aylık fatura farkını kullandığım süre için fark olarak ödemek zorundayım. Hizmetin standartları  ve garantisi net tanımlanmış değil. Eğer hattı kullandığım yerlerde sorun varsa (baz istasyonu vb) bu tamamen benim sorunum. Bu tüm operatörler için aynı, bu konuda biz tüketicilerin yapabileceği çok da bir şey görünmüyor.

Sözleşmeyi imzaladım. Sim kartımı aldım. Turkcell 4,5G’ye geçerken 64KB sim kart vermişti, bu yeni sim kartım 128KB. Bu da sim kart hafızasında daha fazla telefon numarası ve SMS kaydetmek demek.

Türk Telekom 128KB sim kart 4,5G
Türk Telekom 128KB sim kart 4,5G

Benimle görüşen temsilci “Sizi şirketten arayıp sözleşme için onay alacaklar, sonra geçiş zamanı ile ilgili SMS mesajı gelecek. Geçiş zamanında tek yapılması gereken sim kartınızı değiştirip konuşmaya başlamak” dedi.

Tıpkı dediği gibi oldu.

sim kartı pine ihtiyaç duymadan açtım. Sonra kendi pinimle değiştirdim.

Hattımı her zamanki gibi kullanmaya başladım. Aradım, arandım; konuştum, konuştum…

Aradan 1 hafta geçti. Bir arkadaşım aradı. Seni aradım ama ulaşamadım, sürekli meşgul çalıyor dedi. Telefondaydım, Türk Telekom’a geçtim, herhalde çalarken beklet özelliği aktif değil dedim. O da geçmiş ve hemen ilk eleştirisini yaptı. Telefondayken arkadan gelen aramalara kapalı olarak hatları teslim ediyorlarmış, bu özelliği kullanmak için muhakkak müşteri hizmetlerini aramak açtırmak gerekli dedi.

Telefon görüşmesinden hemen sonra, internetten Türk Telekom müşteri hizmetlerini arattım 444 1 444 hemen aradım.

neyse 1-2 dakika içinde müşteri temsilcisine ulaştım. ihtiyacımı söyledim.

*43#
ile çalarken bekletme işlemini aktif edebileceğimi söyledi.

*952# ile de online işlem şifremi alıp. internet üzerinden yıldızlı işlemleri kontrol edebileceğimi ekledi.

Telefonu kapadım ve hemen *43# yazıp arama yaptım. “MMI kodu başlatıldı. Çağrı bekletme hizmeti etkindi” mesajını gördüm.

Test ettim telefonumla bir yeri aradım, başka bir telefondan da kendimi aradım, telefonum meşgul çalıyordu, servisi başlatamamıştım. 🙁

bir daha denedim, ve yine test ettim, sonuç yine başarızdı. 🙁

sonra online işlemler için internet sitesini ziyaret ettim.

ttelekom3

işlemi hat işlemlerim, çağrı hizmetleri altında aşağıdaki gibi aktif ettim

ttelekom
Türk Telekom online işlem menüsü

 

Tekrar test ettim ve yine başarısızlık 🙁

Bu arada online işlemlerde menüde “yıldızlı işlemler” diye bir link veya yazı bulamadım. Çağrı merkezi tarafından yanlış bilgi verildi, ya da sonradan bu servisi menüden kaldırdılar.

Bunun üzerine hattım kurumsal olduğu için bir de ilk aradığımda müşteri temsilcisinin verdiği 444 5 444 nolu telefonu aradım. Müşteri hizmetlerine durumu aktardım, o da başka birine aktardı. Arkadaşa ulaştım. Ona “meşguldeyken bekletme hizmetini” aktif etmek istediğimi söyledim, onaylayıp onaylamadığımı sordu, tabii ki onaylıyorum dedim, hatta kal, test edelim dedim, test ettim işlem başarılıydı. 🙂

Teşekkür ettim. “bu işlemi, neden online işlemlerden yapamıyorum” diye sordum.
Yeni geçişlerde bu tür sorunlar olabiliyor dedi, internet paketim tanımlı görünmüyor ama internete giriyorum dedim. Onu da kontrol etti, 15 dakika sonra tekrar bakın dedi.

15 dakika sonra baktım değişen bir bilgi yoktu.

sonra unuttum. ve Ertesi gün tekrar kontrol ettim.

internet paketimle ilgili bir bilgi yoktu.

ttelekom2

Tarife ve kullanım konusundaki bilgilerde internet paketi ile ilgili bilgileri gördüğüm için sorun yok ama insan yine de merak ediyor. Mevcut internet paketlerim bilgisine kullandığım hattın internet bilgilerini neden getirmiyorlar ve internetle ilgili raporları buradan görmüyorum diye.

Türk Telekom olarak hala Avea’nın portalı üzerinden müşterilerine hizmet sunuyorlar.

Turkcell’den Türk Telekom’a geçmek isteyenler için

Evet Türk Telekom’a geçmekle birşey kaybetmedim, finansal olarak büyük bir avantaj yakaladım. Aldığım ses hizmetinden şimdilik memnunum. Sadece Eve yaklaşırken sokakta bir yerde çekmiyor, ara ara. Ne demişler “bu kadarı kadı kızında da olur”.

Telefon kullanım şeklimde değişiklik yok, aynen her zamanki gibi kullanıyorum.

Sizin de yorumlarınızı bekliyorum.

 

Fiyat
3
Kalite
3
Kullanım Kolaylığı
3
Çevreye Duyarlı
3
Müşteri Hizmetleri
3
Garanti Koşulları
3
Teknik Servis
3
  Yükleniyor, lütfen bekleyin yasr-loader

Toplam Ziyaret: 5819 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

2 thoughts on “Turkcell’den Türk Telekom’a geçmek

  1. Meraba Alp Bey, ben de türktelekomdan turkcelle geçmeyi düşünüyorum ancak size yapılan teklifi görünce fikrim değişmedi desem yalan olur. En çok interneti kullanıyorum ben de ve şu anda 8gb internet için 41tl muazzam bir tarife. Ancak sanırım dediğiniz gibi size özel bir paket oluşturmuşlar zira siteyi ziyaret ettiğimde 6gb sınırları kaldıran tarifede 65tl.

  2. Her gün internet ve telekom hizmetimi değiştirmem için envai çeşit firma tarafından rahatsız edilen birisi olarak en azından Türk Telekom hakkındaki gerçekleri açıkça yazdığın için teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir