Yayla – Türk Zencefil Ezme

 

Herkese merhaba 🙂 Bugün sizlere pratik bir üründen bahsetmek istiyorum. Yayla – Türk Zencefil ezmesi.

Zencefil kış aylarında çok tüketilen bir yiyecek. Hem bağışıklığı arttırıyor hem de öksürük vs gibi durumlar bayağı bir işe yarıyor. Zencefilin fazlası zararlı olabilir o yüzden belli bir hastalığınız varsa mutlaka miktar konusunda doktorunuza danışın.

Zencefili ben iki şekilde tüketiyordum. Taze zencefil alıp rendeleyip suyunu sıkıyorum. Bazen de aktardan toz olarak alıp bu şekilde kullanıyorum. Geçenlerde Migros’da gezerken kasada ezmesine rastlayınca alıp denemek istedim. Minik bir kavanozda ve üzerinde son kullanma tarihi de yer alıyor. Gramaj olarak 90 gram ve 5 küsür tl bir fiyatı vardı.

Yayla – Türk Zencefil Ezme

Eve gelip hemen balla karıştırıp denemek istedim. Kavanoz kapağını açar açmaz kullananlar bilir taze zencefil kokusunu alıyorsunuz. İçinde hafif sulu kıvamda minik zencefil parçaları mevcut. Açıldıktan sonra buzdolabında saklamak gerekiyor. Bana bu ezme olayı da bayağı pratik geldi çünkü taze zencefil rendesini toz olandan daha sağlıklı ve etkili buluyor genelde insanlar. Ezme olayı da tozdan daha iyi bence. Tabi en güzeli tazesini alıp rendelemek ama olmadığı zamanlarda ya da pratiklik açısından bu ezmeye başvurabiliriz .

Haftaya yine sizlerle farklı bir ürün ile buluşacağız. Takipte Kalın Görüşmek Üzere 🙂

Toplam Ziyaret: 2022 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 4 Ortalama: 2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir