Yemek Kültürü, Çocuk Bayramı ve Yeni Dostluklar

15-23 Nisan 2017 tarihleri arasında Tunus’ta icra edilen 2. Uluslararası Ekmek Festivaline Türkiye’yi temsilen juri üyesi olarak katıldığım festival etkinliklerinin son günü olan 23 Nisan günü etkinlikleri kapsamında icra edilen tören esnasında yaptığım konuşmada günün Turkiye Cumhuriyeti ve Dünya Çocukları için anlam ve önemine değinerek Ulu Önder Atatürk’ün bu günü yanlızca Türk çocuklarına değil tüm dünya cocuklarına armağanı olduğunu ifade ettim.

Festivalin 23 Nisan günü etkinlerinin konusu geleneksel ekmeklerdi. Geleneksel ekmeklerini yöresel kıyafetleriyle icra eden bayanların yanısıra etkinlikler süresince yerel kıyafetiyle günün ilgi odağı olan minik Taouba bana günün en keyifli anlarını yaşattı. Festivalin bugünkü etkinlerine katılımcılara ödüllerinin takdimi için icra edilen ödül töreninde bizlerin çocukluğunda olduğu gibi keyifli bir an yaşadık; Taouba ile kostüm değiştirdik.

Taouba şef önlüğü ve şapkası giyerek bir günlüğüne şef oldu, ben de Tunus’lu kadın kostümü giydim. Ve ödül törenini bu kostümlerle icra ettik. Her ikimiz için de inanılmaz keyifli bir andı. Geleneksel ekmek kültürünü yaşatmak ve tanıtmak adına icra edilmiş uluslararası ekmek festivali minik Tunuslu bir kız ile aramda cok keyifli bir dostluğun başlamasına vesile oldu. Etkinlik sonunda sarılarak, koklaşarak, ağlaşarak birbirimizden ayrıldık. Ve minik Taouba büyüyünce şef olacagini söyledi, ben de büyüyünce şef olursa beni bulması gerektiğini.

Ne mutlu bize ki çocuklara, özellikle kız çocuklarına değer veren bir toplumda yetiştik. Atamın dünya çocuklarına bu armağanı ve yemek kültürünün bizi kesiştirmesi sonucu bu minik canla yollarımız kesişti. Şef olma konusunda sözüne güvenerek minik Taouba’ya ilk şef ceketini ben hediye ettim. Minik Taouba’nın büyüyüp büyük bir şef oldugunu görmek dileğiyle…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun..

Toplam Ziyaret: 1881 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir