Yerebatan Sarnıcı-Gezdim Gördüm

Mutlu haftalar,büyük bir şehirde yaşıyorsanız her tarafınız alışveriş merkezleri ile doluysa, her hafta acaba bugün ne yapsak sorusunu düşünmeniz mümkün.  Ben bu hafta sorumun cevabını Yerebatan Sarnıcında buldum.

Yerebatan Sarnıcı

Buraya daha önce ailemle gitmiştim. O zamanlar hem çok küçüktüm hem de hiç bu kadar enteresan gelmemişti. Buyurun Yerebatan’ı bugün tekrar konuşalım. Bizans imparatoru tarafından yaptırılan bu eser zemininin su ile kaplı olması ve her yerinde sütunlar bulunmasından dolayı mimarisi oldukça ilginç.

Yerebatan Sarnıcı

Sarnıçta ki sütunların çoğu silindir seklindedir. Birkaç tanesi hariç ki bunlardan ikisi Medusa başıdır, onlar daha köşeli bir yapıya sahiptirler. Medusanın en bilinen efsanesi şudur ki: Medusa, Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgona’ dan biridir. Bu üç kız kardeşten yılanbaşlı Medusa, kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Medusa başı koyulan özel yerlerin korunduğuna inanıldığı için sarnıçta bulunması da bu yüzdendir.

Zemininde sularla kaplı olan sarnıç çeşit çeşit balık için de yaşam alanı oluşturuyor. Yerli ve yabancı turistlerin en sevdiği alan ise para atıp dilek dilediğiniz kısım.

Yerebatan Sarnıcı

 

Yerebatan Sarnıcı

 

Ayrıca içerisi biraz faza nemli, olduğu için astım gibi bir hastalığınız varsa dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Giriş öğrenciler için 5 TL, yetişkinler için 10 TL.

Güzel bir hafta dileğiyle…

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Toplam Ziyaret: 1074 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirİlknur Özkan

Yazar Hakkında

(139 yazısı var )

1995 İstanbul Doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümü öğrencisiyim. Yaklaşık bir yıldır Acemi Sihirbaz isimli blogumda yazıyorum.
Dünyaya geliş amacımız olduğuna inanıyorum ve bu yolda ki en önemli aracımız kelimeler. Bu nedenle kitap okumak ya da bir şeyler karalamak benim için basit bir hobi olmaktan çıkalı çok oldu. Bir kitap sayfasının insanların hayatında değişime yol açması,onları etkilemesi ,onlara yön göstermesi benim için çok mühim. Belki şu anda bana bile çok amatör gelen yazdıklarımın, ilerde insanları etkileyecek seviyeye gelebilmesi için daha profesyonel olan kişilerle yazmak benim için bu yüzden önemli.
Konuk yazar olarak başladığım bu sitede, yazarların arasına girmek beni çok mutlu ediyor. Sizden de desteklerinizi bekliyorum :)

Web sitesi: http://acemisihirbaz.blogspot.com.tr/