Zafer Peynir Helvası

Bu hafta cok lezzetli bir ürün hakkında konuşacağız. Pek çok yerde benzeri üretilmeye çalışılan Zafer Peynir Helvası gerçek anlamda eşsiz bir lezzet. Gelibolu’nun en meşhur lezzeti diyebilirim. Yazdan beri mahrum kaldığım peynir helvasına sonunda bugün kavuştum.Birkaç günlüğüne Gelibolu’ya giden annem bizi de unutmamış:) Civar kentlerde peynir tatlısı ya da Höşmerim adıyla benzer lezzetler yapılıyor.Ama emin olun hepsinin tadı çok başka. 1950 yılından beri bu işi yapan Zafer Peynircilik, o bölgede ekol olmuş durumda. Her ürünü kendi tesislerinde imal ediyorlar ve satışa sundukları gibi maksimum üç saat içerisinde tüketiliyor:) Peynir helvasi gibi lezzetlere kavuşmak istiyorsanız sabah erken saatlerde Zafer Peynircilige uğramanız gerekiyor. Birkaç yıl önce sunumunu ve satışını geliştiren Zafer Peynircilik peynir helvasını dondurmayla sunmakta.Vanilyalı bir dondurma lezzete lezzet katıyor emin olun:) Tuzsuz beyaz peynir, şeker ve undan yapılmakta.300gr peynir helvasında 200 gram peynir, 60 gram toz şeker ,40 gram da un bulunuyor. Ama sağlığınıza dikkat ediyorsanız cok fazla yemenizi önermem. Sağlık oranında 2/5 oranı olan bu lezzetin 100 gramı 250 kalori civarı.

Şimdiden herkese afiyet olsun:)

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Toplam Ziyaret: 1813 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirİlknur Özkan

Yazar Hakkında

(139 yazısı var )

1995 İstanbul Doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümü öğrencisiyim. Yaklaşık bir yıldır Acemi Sihirbaz isimli blogumda yazıyorum.
Dünyaya geliş amacımız olduğuna inanıyorum ve bu yolda ki en önemli aracımız kelimeler. Bu nedenle kitap okumak ya da bir şeyler karalamak benim için basit bir hobi olmaktan çıkalı çok oldu. Bir kitap sayfasının insanların hayatında değişime yol açması,onları etkilemesi ,onlara yön göstermesi benim için çok mühim. Belki şu anda bana bile çok amatör gelen yazdıklarımın, ilerde insanları etkileyecek seviyeye gelebilmesi için daha profesyonel olan kişilerle yazmak benim için bu yüzden önemli.
Konuk yazar olarak başladığım bu sitede, yazarların arasına girmek beni çok mutlu ediyor. Sizden de desteklerinizi bekliyorum :)

Web sitesi: http://acemisihirbaz.blogspot.com.tr/