Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki

Merhaba

Bugün bir kitap tanıtımıyla sizlerleyim. Kitapları çok severim ve bugüne kadar burada çok az kitap paylaştığımı fark ettim. Tamam, hemen telafi ediyorum. “Zengin Baba Yoksul Baba” kitabını duymuş muydunuz? Bence hepimizin okuması gereken kitaplardan. Neden mi ? Çünkü hepimiz yaşamak için para kazanıyoruz ve harcıyoruz öyle değil mi? O zaman okumalısınız bence:)

 

Kitap tahmin ettiğiniz üzere kişisel finans yönetimiyle ilgili. Son dönem ülkemizde de bu tarz kitaplar popüler olmaya başladı. E bu kadar kredi kartı mağduru insan olduğunu düşünürsek normal tabi ki. 

Eğer bir gün Milli Eğitim Bakanı olursam (ya da yetkili olursam Milli Eğitim konusunda) ilk işim ilk okullara “para nasıl harcanır” ve “nasıl beslenmeliyiz” derslerini koymak olacak. Çünkü bu iki dersin de hayati öneme sahip olduğu kanaatindeyim. 

kitap yorumu
Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki

Kitabın yazarı Robert Kiyosaki kendi hayatını anlatmış aslında. Öğrendiklerini paylaşmış bizlerle. Yoksul Babam diye bahsettiği öz babası ve üniversitede öğretim görevlisi. Geliri epey iyi biri ama parayı yönetmeyi bilmediğinden “yoksul baba” olarak anlatıyor kitapta. Zengin Baba dediği de arkadaşının babası ama ona da bir nevi babalık yapmış. İki babayı karşılaştırıp (hani bizde bir zamanlar kamu spotu küçük skeçler vardı hatırlar mısınız? Doğru Ahmet ile Yanlış Mehmet diye) olması gereken ve olmaması gerekenleri anlatıyor. 

Kitaptan alıntılarla yazımı bitiriyorum arkadaşlar. Bol paralı ve parayı kullanmayı öğrendiğiniz nice yıllarınız olsun inşallah.

*Para bir güçtür. Ama ondan güçlüsü finans eğitimidir. Para gelir ve gider.Ancak paranın nasıl çalıştığını bilirseniz üstünlüğü ele geçirebilir, servet yapabilirsiniz.

*Yoksullar ve orta sınıf para için çalışır. Ama zenginler parayı kendileri için çalıştırırlar.

*Önemli olan ne kadar para kazandığınız değil , ne kadar parayı tutabildiğinizdir.

*Yoksul ve orta sınıf lüks şeyler almaya yönelirken zenginler lüks şeyler almayı en sona bırakır.

*Çoğu kimsenin bir fiyatı vardır. Korku ve hırs denilen insani duygular bu fiyatı belirler. Öncelikle bizi çok çalışmaya iten parasız kalma korkumuzdur. Maaşımızı aldığımızda da hırs ya da arzu paranın satın alabileceği şeyleri düşündürür bize.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 1]
Toplam Ziyaret: 1174 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirKadriye Koba

Yazar Hakkında

(84 yazısı var )

Arda ve Ezgi’nin annesi, Ankara’da yaşayan bir Bursa’lı, yay burcu bir Psikolojik Danışman. Gezmeyi okumayı yeni şeyler denemeyi çok severim. Genelde pozitif, arkadaş canlısıyım. Yeni insanlar tanımaya bayılırım. Ama bu hayatta en çok anne olmayı sevdim. Çocuklarımla birlikte olmayı çok seviyorum. Onlarla çok eğleniyoruz.

İnsanların özellikle de kadınların kendilerini daha çok sevmelerine yardımcı olmak gibi kendimce bir misyonum var. Kadınların kendi değerlerinin farkında olmadıklarını ve bu yüzden mutlu olamadıklarını düşünüyorum. Kendini sevmekle başlar her şey. Önce kendini sevmelisin ki başkalarını da sevebilesin. Ve bugün kü ortamda en çok ihtiyacımız olan şeyin sevgi olduğunu düşünüyorum.

Bir ailede kadın iyiyse o ailenin diğer fertleri de iyi. Ama kadın sorun yaşıyorsa o aile sorunlu oluyor. Hele ki çocuklar üzerinde annelerinin etkileri inanılmaz. Bu yüzden önce biz kadınlar mutlu olmalı ve kendimizi sevmeliyiz ki mutluluk saçabilelim. Bu gibi düşüncelerle www.bizkimizkadiniz.blogspot.com ‘u açtım ve bir süredir burada yazıyorum.,Kadın olmak sadece zayıf olmak, güzel olmak, makyaj, moda, kozmetik gibi şeyler değil. Onlarda önemli tabi ama kişisel gelişimimiz de çok önemli.
Bundan sonra bu sayfalarda sizlerle buluşup deneyimlerimi paylaşacak olmak benim için mutluluk verici.
Sevgilerimle…….

Web sitesi: http://bizkimizkadiniz.blogspot.com.tr/